Maty kokosowe

Oferujemy maty kokosowe przeznaczone do upraw szklarniowych pomidorów, ogórków, papryki, cukinii, róży, gerbery, truskawek i wielu innych.

Nasze maty są wysokiej jakości i pochodzą od wiodących producentów na świecie. Podłoża kokosowe zostały zbadane i dostały pozytywne opinie w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Zezwolenie Ministra Rolnictwa, wyniki w zakładce „O kokosie”. Maty kokosowe są zaprojektowane do upraw o kontrolowanym procesie wzrostowym. Materiał kokosowy użyty do ich produkcji jest najwyższej jakości, charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi oraz pojemnością powietrzną i wodną.

Kokos zawiera ligninę, unikalną strukturę fizyczną, która bardzo wolno ulega degradacji. W przeciwieństwie do torfu kokos nie „osiada”, jego struktura nie ulega zniszczeniu w trakcie uprawy.

Opakowanie stanowi worek z wysoko gatunkowej folii, czarnej wewnątrz i białej na zewnątrz, gwarantującej odporność na promienie UV przez 3 lata. Folia nie ma otworów na sadzonki, należy je wykonać samodzielnie, także otwory drenażowe.

Skład maty stanowi mieszanka frakcji grubej, tzw. chipsów kokosowych oraz frakcji hydroponicznej, tj. drobnej. W zależności od rodzaju uprawy oraz klimatu należy dobrać odpowiedni typ mieszanki. Najpopularniejszym typem stosowanym w uprawie pomidora i ogórka przez polskich ogrodników jest mieszanka 30% chipsów i 70% frakcji drobnej. Natomiast w uprawie gerbery – 50/50%.

rozmiary:

Maty są skompresowane, swój pełen wymiar osiągają po przelaniu wodą:
100 x 20 x 8 (pojemność 16 l)
100 x 20 x 10 (pojemność 18 l)
100 x 20 x 12 (pojemność 24 l)
Istnieje możliwość sprowadzania innych rozmiarow mat na zamówienie.

Właściwości:

Maty kokosowe przeznaczone są do upraw szklarniowych
– warzyw: pomidory, ogórki, papryka, cukinia, baklażan, sałata, zioła, pieczarki,
– owoców: truskawki, jagody, maliny oraz kwiatów: gerbera, róża i wiele innych.
Uprawa jest łatwa, zbliżona do produkcji na wełnie mineralnej. Należy uwzględnić rodzaj wody jaką dysponujemy oraz zachować czystość. Maty nie muszą być dokładnie wypoziomowane. Aby poprawić warunki cieplne dla rozwoju systemu korzeniowego zaleca się układanie mat na styropianie, jeśli w szklarni nie ma odpowiedniej instalacji. W nowoczesnych technologiach wykorzystuje się podłoża inertne np.: wełnę mineralną, gąbkę poliuretanową, perlit i inne. Materiały te zanieczyszczają środowisko, a ich koszty utylizacji są bardzo wysokie. Natomiast podłoża torfowe często tracą strukturę w miarę trwania uprawy – „osiadają” oraz łatwo ulegają infekcji patogenami odglebowymi. Podłożą kokosowe są naturalne, ekologiczne i posiadają bardzo trwałą strukturę. Na życzenie klienta udostępniamy instrukcje uprawy na matach kokosowych.

Korzyści i zalety:

podłoże stanowi doskonałe warunki dla rozwoju korzeni, szybki wzrost, wyższy, wczesny i wyrównany plon
brak patogenów powodujących choroby systemu korzeniowego,
lepszej jakości, cięższe, sztywniejsze kwiaty,
bardzo dobrze wybarwione i wypełnione owoce,
brak problemów z utylizacją,
włókno kokosowe ma dobre właściwości kapilarne,
pożywka rozchodzi się równomiernie w całej objętości podłoża,